top of page
  • בעז זלמנוביץ

ממשלה פריטטית-מאדימית


שער 'כוכב כפול' של רוברט היינליין

תמיד תחזיקו ליד המיטה איזה ספר של היינליין. רוברט א. היינליין הוא, כפי שכבר כתבתי עליו באחת הרשומות הקודמות [איזה יהירות, אני מצטט מעצמי], מגאוני המדע הבדיוני, לא פחות. אחד משלושת הגדולים של שנות ה-60-50 של המאה הקודמת ביחד עם אסימוב וקלארק. היכולת לשלב חשיבה חברתית מתקדמת או לפחות מסקרנת ביחד עם טכנולוגיה עתידנית באופן מעין קליל, ציני ושנון, היא הגדולה של היינליין. קראתי כמה ממנו בשנים האחרונות כמו השליטים, איוב, ולוחמי החלל, אבל למרות זאת קראתי מעט מדי ממנו. לכן רבתה שמחתי שידידי חובב ספרות המלחמה, המתח והמדע הבדיוני פרל שלח אלי כתשורה את ספרו הצנום של היינליין - 'כוכב כפול' (כתר, 1992, תרגם עמנואל לוטם). אמנם עברו לא מעט שנות אור מאז שקראתי אותו, אבל אחרי ששכב בערמת הממתינים לסקירה בסבלנות רבה, הגיע הזמן לספר אודותיו. וכפי שכתב אלעזר בדבריו על הספר: "ספרי מדע בדיוני טובים אינם מלחמות תותחי לייזר של חלליות הטסות במהירות האור, אלא נסיון לשחזר את החברה האנושית בעין ביקורתית. [כוכב כפול] זהו סיפור של שחקן תיאטרון הרואה במשחק אמנות ומקצוע נקרא לגלם דמות אמיתית ברחבי החלל. המשחק כל כך משכנע עד כי מטשט הגבול בין משחק לאמת.".


חתול דהוי - צלם בעז זלמנוביץ (חיפה 2021)

"לורנצו סמייתי הגדול" הוא לארי סמית שהיה פעם שחקן תיאטרון וסלב, יושב בבר אחרי שהגיע לתחתית. כיסו וכוס ריקים ואיש איננו מתקשר אליו, אפילו לא לימי הולדת ובתמצווש. אז פנה אליו משוטט - חללאי זר והציע לו הצעה שאי-אפשר לסרב לה. למרות שלא מונח ראש סוס במיטתו, מיד מגיע הרג וצורך תמידי להימלט. שכן על סמית לגלם את דמותו של ג'ון ג'וזף בונפורט "ראש השרים לשעבר, מנהיג האופוזיציה הנאמנה, יושב-ראש קואליציית הכוכבים - האיש האהוב ביותר (והשנוא ביותר!) במערכת השמש." [עמ' 35], ו"מדובר בעבודת כפיל לאישיות ציבורית ידועה. ההבדל הוא שההתחזות חייבת להיות מושלמת עד כדי כך שתערים על אנשים שמכירים אותו היטב ונמצאים קרוב אליו." [עמ' 13]. וסמית עצמו הרי טוען: "מעולם לא התעסקתי בפוליטיקה. אבי הזהיר אותי היטב. "אל תתקרב לעסק הזה, לארי," אמר לי ברצינות חגיגית. "הפרסומת שמקבלים בדרך זו היא פרסומת שלילית. זה לא ימצא חן בעיניי ההדיוטות."" [עמ' 36]. אך הוא נכנס בראש לא צלול להרפתקה וטס למאדים להחליף את בונפורט שנעדר ונעלם.


שמאלה - צלם בעז זלמנוביץ (אשקלון 2021)

בעולם הדיפ-פייק של ימינו ושל חיינו עם כל הטכנולוגיה שמנוצלת לרוב למטרות זדון, עולם שבו ניתן לזייף תמונות, סרטים, קולות, מחוות ועולם שלם, אפשר שהיינליין שפרסם את הספר ב-1956 החמיץ את המחשבה והיכולת הטכנולוגית. אבל למרות שלא הכיר זאת וכנראה גם לא דמיין את הבייטים והבוטים, ומכיוון שעסק בדרכו החדה והצינית בנפש האדם, הביקורת שהוא משמיע לא התיישנה, בדיוק כמו 'כן אדוני השר' וכמו 'גוליבר'. עטוף בצוות של בונפורט על יועציו, עוזריו ומחפשי טובות ורעתו, הוא נכנס לתפקיד חייו שלמרות שאמור להיות זמני וקצר מתארך. בכך מעורר היינליין את השאלה מי באמת שולט ומנהל את העניינים המדיניים והפוליטיים: "נדתי בראשי. "פוליטיקה היא משחק מלוכלך!" "לא." ענה קליפטון בעקשנות. "אין דבר כזה, משחק מלוכלך. אבל לפעמים יש שחקנים מלוכלכים."" [עמ' 85]. האם סמית נשאר הכפיל של בונפורט או הפך להיות ה'בונפורט' בעצמו? והאם יש לזה חשיבות והאם התחזות או שמא התרמית תתגלה. היינליין כהרגלו יוצר סיפור שוטף, סאטירי ורציני כאחד העוסק באדם, ברוח האנושית, בפוליטיקה וביחסים עם השונה.


#ספר מדע בדיוני של היינליין על הדבר שאיננו משתנה - האדם, הרוח והחברה. לחובבי המד"ב בכלל והיינליין בפרט, וגם לרוצים לחשוב על ממשלות וממשל מזווית שונה.


תו שמח, תו ירוק, תו קריאה ותהיו נחמדים.


ויש גם שיר

Will it be the rain that clings to your bosom

Will it be the sunshine that dries your golden hair

Will it be the wind that warns of my returning

Will a rose be in your arms when I find you waitin' there

79 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page