top of page
  • בעז זלמנוביץ

הגורם החשוב ביותר בכוח החשוב ביותר


השבוע התבשרנו כי הרמטכ"ל הנחה להקצות תקציב לקניית אמל"ח מ"המדף" עבור לוחמי החוד [האם הוא קורא את הפוסטים שלי?]. על פי הפרטים המעטים שפורסמו מדובר ברכש אמצעי אופטיקה (כוונות), מקלעים, תחמושת חנ"ם (נ"ט ומפצח). אני בטוח שהעוסקים באמל"ח לחיל הרגלים, ידעו לעשות עם הממון הזה את המיטב. לכן נניח השבוע לעיסוק בטכנולוגיה. עד עכשיו התחמקתי מלעסוק בסדרת הפוסטים אודות הכוח הכי חשוב בשדה הקרב, בגורם החשוב ביותר בו, וזה המפקד הכיתה. מי שמכיר אותי יודע שאני די אובססיבי בעניין הזה, ואני מוצא שלהסביר את הדברים הברורים ביותר הכי קשה להסביר.

ניסיון המבצעים האחרונים של צה"ל בכלל ובעיקר מאלה שהוגדרו כמלחמות, מצביע על כמעט אי קיום המש"ק הלוחם בחיל הרגלים. במאמר בעקבות מחקרים שנערכו על תפקוד המ"כים במלחמת לבנון השנייה, כתבה נתי תורג'מן: "אופן פעולתו של המ"כ קובע את כל המראה של שדרת הפיקוד הזוטרה ולעיתים אף מעבר לכך. אם המ"כ הוא רק "חייל 08 ,"אז המ"מ שלו בהכרח עושה עבודה של מ"כ, ולכן אינו מבצע כראוי את תפקיד המ"מ, וכך הלאה." דבר גורר דבר, וחולשת במ"כים גורמת הפחתה נוספת בהסתמכות עליהם, ועוד להחלשה נוספת. כך שאנו מגיעים למבני כוח שבהם אין מקום למפקדי כיתות, וכיתות מוגברות [20-12 חיילים] בפיקוד מ"מ נקראות מחלקה [ואם יפקד על הכוח הזה תת-אלוף, נקרא לו אוגדה?].

הקביעה שהכוח נבנה מלמטה, היא אקסיומה ולכן אולי קשה להסביר זאת. כוח חזק [רובוסטי כמו שאוהבים להגיד] ביסודות שלו חזק גם במעלה השרשרת. זה תלוי ביכולות האמל"ח, במבנה ובארגון הנכונים, אך בעיקר בפיקוד המתאים. הבסיס שעליו נשענת יכולת התמרון של כוחות היבשה היא הכיתה והמ"כ [אני יודע לא רק]. המש"קים - סמל והמחלקה והמ"כ, המקצועיות שלהם והאגרסיביות שלהם [כפי שקובע מאטיס] - הם שיאפשרו את הלחימה בשטחים הסגורים (הסבוכים והבנויים) שבהם ילחם צה"ל. אולם נדמה שלעתים שכחו או לא יודעים הקצינים בכל הדרגים מה נדרש מהמש"קים, ומה תפקידו של כל אחד מהדרגים.

חולשת המ"כ הסדיר מובילה לחולשות נוספות [אגב כל הנאמר איננו קשור למוטיבציה וליכולת האישית של המש"קים]. מש"קים סדירים חלשים עוברים למילואים. שם הם נותרים חלשים מכיוון שכיום אין מספיק אימונים וימי תעסוקה שישפרו אותם. דרג מש"קים חלש מחליש את הקצונה. גם כמקור ייצור הקצונה וגם איננו תומך בהם בהכשרה ובאימונים, בתעסוקה ובמלחמה. אם קראתם דברים שכתבו קצינים מצבאות שבהם המש"קים הם גורם משפיע וחזק, בוודאי שמתם לב לכך שהם מציינים גם את החניכה של המש"ק שסייעה להם בתפקידיהם השונים. זה לא קיים בצה"ל.

"Without NCOs we would all have to learn the hard way. What I learned from the first NCO I worked with, SFC Alfonso M. Rodriguez, has been of great value to me throughout my entire career. From him I learned a lot about soldiers, about my job, about being an officer. I cannot emphasize enough the value to me that he was a man of integrity." -COL Ward B. Nickisch, A Treasury of NCO Quotations, 1997, no page number

בנוסף, הכיתות הן מהנפגעות העיקריות מקיצור השרות. לא מספיק שגם כך שירות המש"קים היה קצר [שלוש שנים, עם תוספות קצרות ולא משמעותיות לאחוזים בודדים מהם], הרי קיצור נוסף ישפיע על התנדבות לפיקוד, ויותר מכך על המקצועיות שאמורה להצטבר בהכשרות שבוודאי יקוצרו והן בניסיון בתפקיד.

אז אם שואלים אותי [ואף אחד לא שואל] במה הייתי משקיע את הכסף שהרמטכ"ל נתן לחיזוק החוד - לאמל"ח או למ"כ, התשובה שלי היא במ"כ - בהכשרתו, באימונו ובמשך שירותו. לפני שנשקיע בכיתה עתידתנית עמוסת יכולות, אם לא יהיו מ"כים וסמלים חזקים שידעו להכשיר ולהדריך באימון ובקרב את הלוחמים [ואת המפקדים] בשימוש באמל"ח, חבל על הכסף.

[תמונות - דובר צה"ל]

324 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page