top of page
  • בעז זלמנוביץ

עו"ד לכל מתגייס?


שער 'צבא, משפט ועו"ד' של אלדד פלד

זה היה כנראה ב-20 מארס 2020 בבוקר שאחרי תחילת מלחמת המפרץ השנייה. אחרי לילה גשום, יצאתי השכם בבוקר לשוב למחנה החטיבה. בכביש המפותל, הצר היורד מבית אורן, שם גרנו, לצומת כלא 6, היו פזורות אבנים רבות שהידרדרו בעקבות הגשם. באחד העיקולים התחתונים לא הצלחתי להתחמק מאחת מהן והיא פגעה באגן השמן. לקצר, הלך האוטו. זה לא כל כך היא מבאס כי היה זה הרכב של קצין הלוגיסטיקה החטיבתי, שלי הושאל לקודקוד, כך רצה הגורל. בכל מקרה בגלל הנזק זומנתי לחקירת מצ"ח. תמים השבתי לשאלה מי נהג ומי אחראי - אני. עברו מספר שבועות וקיבלתי אחר כבוד הזמנה לבית הדין הפיקודי. גאה וטיפש: אני קצין קרבי צריך סניגור? הצחקתם אותי. זה הצחיק גם את כבוד השופט, שאת הקודם לי שעבר במהירות של 300 קמ"ש באור אדום קנס ב-300 ש"ח ושלל על תנאי. אני זכיתי ב-1500 ש"ח קנס, ועוד סכום דומה או יותר כפיצויים, 3 חודשים שלילה ועוד כמה וכמה על תנאי. המום שאלתי מה ניתן לעשות? אמרו תערער לבית הדין לערעורים. ערערתי. חלפו עוד כמה חודשים או יותר, והתייצבתי בקריה לדיון. הפעם ביקשתי סניגור מהסנגוריה הצבאית. דקה לפני הדיון, הגיע איש מילואים מזיע ומתנשף, פתח את התיק לראשונה. באמת תודה. התובעת, סרן נמרצת אשר באה לעשות את העבודה שלה (אבל למה על חשבוני), הייתה מגדילה את העונשים, אלמלא השופט שריחם עלי ושלח אותה ואת הסנגור שהמשיך להזיע ולהתנשף לבדוק תקדים מ-1968 על איזה משאית בשולי הכביש (אל תתפסו אותי במילה). בקיצור, תירגל אותם והמיר את השלילה בפועל לתנאי וצמצם את הפיצויים (זה מה שאני זוכר).


ברד"ם הפוך - צלם בעז זלמנוביץ (רמת הגולן, 2020)

אז למה סיפרתי לכם ולכן את הסיפור העצוב הזה? כי לפני כמה חודשים (איך הזמן רץ כשאתה בסגר), שלח אלי ידידי ורעי לנשק אלדד פלד את ספרו 'צבא, משפט ועו"ד - מדריך שימושי לחייל בנושא החוק בצבא' (ספרי ניב, 2020). אלדד ואנוכי שרתנו שנים רבות בחטיבה הסגולה. זה היה דרך אגב, גילוי נאות ואני גאה לעשות פרסומת לא סמויה לספרו. בכל מקרה, בתפקידו האחרון בצה"ל היה אלדד מפקד מערך מגל, והוא עדיין ממשיך לטחון ימים מילואים רבים. כאשר השתחרר פנה אלדד לעסוק בעורכות דין תוך שהוא מתמחה בייצוג חיילים גם בהליכי המשפט הצבאיים וגם בתביעות או בתחינות להכרה בזכאות נכות מול אגפי משרד הביטחון. זהו מדריך של 140 עמודים המסביר בשפה פשוטה לחייל וגם להוריו את מהות החוק, החקירה והמשפט הצבאיים: צה”ל מפקיד בידי חיילים ומפקדים אחריות לחיי אדם, לאמצעי לחימה, למשימות מבצעיות ולשגרה, שאין כדוגמתה באזרחות, ובהתאם לזאת מצפה למשמעת ולקיום החוקים ואוכף אותם. צה”ל באמצעות מצ”ח מקיים פעולות חקירה באופן יזום ושוטף, כאשר ישנו דיווח על עבירה או כאשר מתרחשת תקלה, והפרקליטות הצבאית ורשת מבתי הדין הצבאיים עונשים מחמירים, ואלו, על פי הלכה שקבע בית המשפט העליון, נענים לדרישה ומחמירים בענישה.


משרדי השלטון - צלם בעז זלמנוביץ (רמת הגולן, 2020)

במתודה של שאלות ותשובות עונה אלדד על הסוגיות העיקריות, ובראשן - האם כל חייל צריך לידו עורך דין צמוד? טענת אלדד לא צריך צמוד: "לדעתי כל חייל ומפקד אכן צריכים תמיד לצדם עורך דין זמין". [עמ' 16]. בהמשך מוסברים המקרים שהם יזדקק חייל לעו"ד, למשל כאשר הוא הולך לחקירת מצ"ח בעקבות נזק לרכב. מוסבר איך לבחור עורך דין צבאי. רמז לא אחד שיגיע מיוזע ומתנשף רגע לפני המשפט, אלא אחד הבקיא במערכת הצבאית, בחוק הצבאי, במערכת המשפט הצבאי ובנהליה. עו"ד שכזה יכול למנוע הגעה לבית דין. נזכיר שקודם כדאי להימנע מעבירות, אם כי לעתים במערכת הצבאית הפעילות המבצעית והאימונים יכולים לגרום לתקלות ולעבירות. בהמשך מסביר אלדד סוגיות הכרוכות בעבירות שונות כגון: היעדרות משירות, סמים, מין, אלימות. וגם סוגיות הכרוכות בפעילות מבצעית, תאונות אימונים, המתה ושימוש בלתי חוקי בנשק, תעבורה (את זה הייתי צריך לקרוא מזמן) ועוד ועוד - סיווג ביטחוני ורישום פלילי. מה לא. השער השני של המדריך עוסק בנכי צה"ל ומשרד הביטחון. אין ספק שלנווט כנגד אגף השיקום במקרים רבים נדרש קברניט שהוא עורך דין. בשולי הדברים, צה"ל צריך להסביר טוב יותר לחיילים ולמפקדים, מה הן הזכויות המשפטיות שלהם וגם שלהן, זו חלק מהחובה שלו. בכל מקרה שלא תזדקקו, כדאי לקרוא את המדריך של אלדד, ובמידה ותזדקקו תבחרו עו"ד כמו אלדד - איש צבא לשעבר הבקיא במערכת ומסור ללקוח, הוא לא היחידי מהזן הזה שאני מכיר.


#ספר מדריך לחייל בענייני משפט וחוק וחקירות. בהיר ואינפורמטיבי. שלא תצטרכו, אבל תמיד צריך. מומלץ להחזיק בבית אם אתם בגיל או ילדכם או נכדיכם בשרות הצבאי.


המדריך לא מסביר איך לא להיות ממושמעים, אז שמעו להוראות - תקראו ותהיו נחמדים.


ויש גם שיר. היה מתבקש. לא?

אדוני השופט! אדוני השופט!

זאת האמת וכל האמת,

אז למה אתה לי בית סוהר רושם?

אינני אשם, אינני אשם.


153 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כולם רוצים להיות יחידה מיוחדת

למה כולם רוצים להיות מיוחדים? למה כולם רוצים להיות יחידה מיוחדת? טוב, זה שאלה שהתשובה אליה ברורה: כי ככה. את המאמר הראשון שלי כתבתי על...

Comments


bottom of page