top of page
  • בעז זלמנוביץ

לאן נעלם טומי ברוק


שער 'נחלה' של גרהם נורטון

לפני כחודש הודיע שי סנדיק הבעלים והנפש שאחרי הוצאת לסה שהיא נסגרת. מסתבר שמאחורי הרוח של התרגומים והספרות יש קשיים, וסנדיק סובל מבעיות וגורם לאחרים צרות ואכזבות, ופגע בלא מעטים. מכיוון שאינני בקיא נשאר לי רק להצטער, קודם כל על כך שפגע באחרים, ובנוסף על כך שהמפעל של לסה היה קצר חיים. בזמן הקצר קיבלנו מ'לסה' כמה תרגומים נהדרים מהספרות החדשה איסלנדית. מהם קראתי את 'שחפים בסופה', 'פשעים זניחים', 'בין חורבות ליבי', 'ולס ולירי', 'מכתב תשובה להלגה'. בנוסף יצא ב'לסה' ספר המתח והריגול הבריטי השונה 'סוסים איטיים' שאני מקווה שמו"לים אחרים ימשיכו את תרגום הסדרה. עוד סופר לא עמוק ולא לירי אבל כותב מעניין ומושך שסנדיק חשף, לפחות בפני, הוא גרהם נורטון. אירי שאמנם הוא שדרן ומנחה טלוויזיה החי בלונדון, אבל ספריו זה הנוכחי והקודם שיצאו בלסה - 'מציאה' - שורשיהם בעיירות הקטנות והנידחות של אירלנד.


פרופילים -צלם בעז זלמנוביץ (בשוק בחיפה 2021)

למה קראתי ומדוע אני ממליץ על נורטון וספריו? שאינם מהסוגות האליטיסטיות או המיליטריסטיות שאני מתהדר בקריאתן ובסקירתן? קודם כל אני חושב שנורטון מצליח במרבית הספר הנוכחי וכמו גם בקודם להימנע מלגלוש לבנאליות ולקיטש, ובימינו, גרוע מכך, לכתיבת הספר בראייה שיהפוך לסרט רומנטי-דרמטי-קליל ומאזן יפה בין דרמטיות למולודרמטיות, למעט בסוף. אולי אין ברירה כאשר אתה כותב על שני משולשי יחסים, כי האהבה בקושי קיימת בהם. סיבה נוספת לבחור בספר, למעט לזה שסמכתי על טעמו של סנדיק, זה שאין על העטיפה צילום או ציור של דמות מאחור. זה להזכיר לכם בוק נון גרטה. כמו בספרים האחרים של לסה העטיפה היפה נוצרה על ידי צופיה הרבנד (סטודיו עפעף). או. קיי קצת ברחתי מלספר על 'נחלה' (לסה, 2021, תרגום נעה שביט), שהרי לשם כך התכנסנו. לא?


סחורה - צלם בעז זלמנוביץ (בשוק בחיפה 2021)

בדאנין שזה כפר אירי שכוח־אל, תושביו מועטים והחיים חולפים ומעט קורה מתגלים שרידי אדם כאשר נחפרים יסודות לבתים חדשים באדמת משפחה שנעלמה. בטח יש בזה סמליות אבל זה לא חשוב. האם אלו עצמותיו של טומי ברוק שנעלם לפני עשרים ומשהו שנים ושתי הצלעות הנוספות של המשולש שנקשר אליו "בריד ריירדן, אם לשניים, מתוסכלת מבעלה ומוצאת נחמה בטיפה המרה, ואוולין רוס האלגנטית מתוסכלת מעלומיה שחלפו לבלי שוב." נכרכות שוב במשולש חדש והפעם עם השוטר המקומי. פי־ג'יי קולינס סמל השיטור שגם הוא דמות בודדת, עלובה, מפוחדת אשר סובלת ממשקל עודף מאוד. שנאות ואהבות קדומות מתעוררות, המשטרה חוקרת ופי ג'יי נכרך בחקירה ובנשים והנה שרידי תינוק מתגלים ממש באותו מקום, מה הקשר ומה תגלה בדיקת הדנ"א? ומה יעלה בגורל צלעות המשולש או אולי המרובע? נורטון מושך אותך לקרוא את הדרמה הקלילה ולצפות לחשיפת הרוצחים באלגנטיות אירית-בריטית.


#ספר של מסע לגילוי סודות הכפר. כתוב היטב ולרוב לא נופל. מותח מספיק וקליל מספיק לקריאה של כמה שעות בחופשה, בסגר או במקלט. מומלץ. תקנו מההוצאות העצמאיות.


נו גם קורונה, גם חזבאללה והחום הנוראי, מה נשאר? לקרוא ולהיות נחמדים.


ויש גם שיר

These days I seem to think a lot

About the things that I forgot to do

And all the times I had

A chance to

69 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page