top of page
  • בעז זלמנוביץ

הנידחים זה לא רק שם


שער - הנידחים' מאת זנה הנדרסון

כזכור, בעיקר לי, החלטתי בעקבות הערה לשים לב לכך שאני לא קורא ספרות שנכתבה רק על ידי גברים, בעיקר לבנים מתים. לכן בחודשי הקורונה קראתי משלוש מחברות בהוצאת 'לוקוס' - קנטור; גלעד; ושיקאנג'י. אבל קודם לכן התחלתי קונה בביקורי החודשי אצל יהודה מוכר הספר מ'מרתף הספר', ספרי מדע בדיוני שנכתבו על ידי סופרות. אין לי את הידע, לא בלימודי ספרות, ולא בלימודי מגדר או פמיניזם לקבוע מה היא ספרות נשית מדע בדיונית. האם זה מין הכותבת, מין הגיבורה, מין האווירה או מין המסרים, כפי שמציעה סלע-שפירו. בכל מקרה הלכתי בדרך הקלה ובחרתי בסופרות, אם כי אצל מרביתן גם הדמות הראשית היא אישה. בכל מקרה עד עתה קראתי מכמה כותבות נפלאות - נורטון ובאטלר שלא הכרתי; וכמובן ששבתי ללה-גוין ומק'קפרי שקראתי בעבר. הפעם לאחר ניתן היה לשוב לחנויות הספרים, קניתי את 'הנידחים - ספר תולדות העדה' של זנה הנדרסון (עם עובד, 1981). ברשימה של סלע-שפירו, הנדרסון מופיעה ביחד נורטון, לה-גוין ומק'קפרי, וגם פטרישיה מק'קיליפ רשומה ואותה נחפש בפעם הבאה.

עיירת מכרות חרבה אוסטרליה 1991 - צילום אורה ובעז

הנדרסון, מורה שהחלה לכתוב מדע בדיוני בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת, היא, כך מסתבר, כותבת משפיעה למדי על כותבי מדע בדיוני מאוחרים יותר. עניין המורות הוא חשוב שכן הנדרסון עוסקת בשונה, באחר, בבלתי מקובל ובדחוי בחברה. רבים מהגיבורים הם ילדים שהשונות שלהם ייחודית מאוד שכן הם צאצאי 'העם'. הנידחים הוא ריכוז סיפורים של בני 'העם' שנמלטו כמאה שנים קודם ממולדתם הרחוקה בגלל השמדתה. רחוקה, כלומר מכוכב רחוק. הם דמויי אדם, אך חלקם בעלי יכולות על, כגון קריאת מחשבות, הזזת חפצים במחשבה, העתקה במקום, תעופה, ריפוי ועוד. בהתרסקות התיבה על אררט או ספינת ההצלה שלהם. נפוצו הניצולים. חלקם הקימו ישובים נידחים וחלקם ניסו לשרוד בחברת בני האדם ואף נישאו 'נישואי תערובת'.

אי שם באוסטרליה 1991 - צילום בעז ואורה

כאן גם משתלב עניין ההוראה והישובים הנידחים. על פי החוק, נדרשת מורה לכל ישוב ובו ילדים. רבות מהמורות הגיבורות המספרות הן בנות 'העם' או בנות אדם רגישות המסוגלות לקבל את האחר והשונה ובכך מזהות את ילדי הנידחים וזוכות להתקבל לקהילתם. הנדרסון שימשה כמורה בקהילות נידחות, בישובי כורים נטושים וגם במחנות המעצר של ילידי יפן בארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה. ניסיונות שניתן להניח שהשפיעו על מחשבתה וכתיבתה. בכל מקרה ציר העלילה הוא הצלתה מהתאבדות של לאה על ידי אחת הנידחות, והניסיונות לקרבה לחיים בכלל, וגם ל'נידחים' באמצעות סיפורים הנישאים בכינוסי הקהילה. סיפורים המתארים את השונות, את ההישרדות בקרב בני האדם, ואת הניסיון לשמר את המורשת ואת האמונה השונה. לא סתם, כנראה, יש תחושה יהודית מהסיפורים, חוץ מכוחות העל, ואולי בעצם לא. בכל מקרה, כתיבתה מעניינת, זורמת והחריגות מתקבלת באופן 'טבעי'.


#ספר מדע בדיוני חשוב. העוסק באחר, בייחודי ובשונה. מומלץ ביותר, והאם רק אישה יכולה לכתוב כך?


אין צורך לחיות בעיירה נידחת בשביל לשמור ריחוק חברתי, אז תשמרו, תקראו ותהיו נחמדים.


ויש גם שיר

Well I once could have married the king's third son

And a fine young man was he

But now I'm married to a house carpenter

And a nice young man is he

118 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page